KAPUCÍNKA – KEBY PRÍRODA STVORILA ANTIBIOTIKÁ

KAPUCÍNKA – KEBY PRÍRODA STVORILA ANTIBIOTIKÁ

Kapucínka, liečivá i okrasná bylina, ktorú nájdete možno i v susedovej záhrade, sa stáva nepostrádateľnou súčasťou lekárničky v každej domácnosti.
Prečo by ste si ju mali zadovážiť aj vy a akých problémov by vás kapucínka mohla zbaviť?

KAPUCÍNKA – KEBY PRÍRODA STVORILA ANTIBIOTIKÁ

Kapucínka väčšia, pôvodom z Južnej Ameriky, bola už pred niekoľkými rokmi označená titulom bylinka roka. S dôverou po nej siahajú ľudia, ktorých trápia problémy s močovými cestami alebo respiračné ochorenia.
Pýtate sa, prečo tak rozmanité spektrum? Hlavným dôvodom, prečo sa oplatí mať doma kapsule kapucínky , sú totiž jej účinky podobné chemickým antibiotikám. Ak práve premýšľate, ako sa zbaviť stafylokoka alebo streptokoka, siahnite po kapucínke. Z ruky ju pustíte už len ťažko. V ľudovom liečiteľstve sa totiž osvedčila ako výborný pomocník pri bolestiach mandlí, zmierňuje prejavy chrípky, nachladnutia a dokonca i dlhodobý kašeľ.

Avšak pozor!
Výnimkou sú deti do 6 rokov, pre ktoré liečivé účinky kapucínky väčšej nie sú to pravé orechové. Vyhnúť by sa jej mali aj ľudia z citlivými obličkami či žalúdočnými vredmi.

KAPUCÍNKA ÚČINKY

Premýšľate nad tým, aké významné látky sa v tejto bylinke ukrývajú?
Hlavnou zložkou sú sírnaté silice. Práve tie môžu priaznivo pôsobiť na bakteriálne infekcie v močových cestách, tráviacom trakte, dýchacom ústrojenstve či ženských pohlavných orgánoch. Vďaka isothyokyanátu benzylnatému je kapucínka považovaná za najlepšieho pomocníka, ak hľadáte alternatívu za antibiotiká z lekárne. V alternatívnej medicíne sa osvedčilo, že pomocný účinok pre akútne stavy dosahuje táto zložka v dobe od 3-12 hodín od podania, avšak svoju silu prejavuje aj pri ľuďoch s chronickými zdravotnými problémami.

Ak sa dostanete priamo k rastline, určite nevyhadzujte žiadnu z jej častí.
Zúžitkovať sa dá totiž celá.
Od jari až do neskorej jesene využijete šťavu z jej konárikov, semien či listov a koreň, resp. podzemná časť slúži na získanie tinktúry. Po odkvitnutí semená nevyhadzujte, oceníte ich ako korenie v kuchyni alebo jednoducho podarujte niekomu, kto liečivé účinky kapucínky potrebuje a zároveň hľadá okrasnú rastlinku, ktorá nádherne oživí plot či záhon.
Ak vás však pestovanie kapucínky väčšej neláka, pohodlne siahnite po praktických kapsuliach  alebo výťažku z kapucínky v BIO kvalite .

Nezískala si vás kapucínka, ktorá by v priebehu dvoch mesiacov mohla poľahky zničiť väčšinu choroboplodných baktérií vo vašom tele, doteraz?
Máme pre vás bonus na záver.
Prečítajte si navyše zoznam problémov, ktoré vám tento zázrak prírody môže pomôcť vyriešiť.

  • podpora rastu vlasov a vypadávanie vlasov
  • boj s lupinami
  • rozširovanie koronárnych ciev srdca
  • zápaly a poranenia kože
  • salmonelóza
  • nepravidelná menštruácia